I am a human being - an individual - a citizen" Trainer’s Training to the Volunteers of TEGV

30 April - 2 May 2004

The third one of the "I am a human being – an individual – a citizen" trainer’s training given by and experinced team of trainers, led by Prof. Dr. İpek Gürkaynak, Trustee of the Umut Foundation, attended by the volunteers of Educational Volunteers Foundation (TEGV) took place between 30 April and 2 May 2004. The volunteers of Educational Volunteers Foundation (TEGV) who took part in the trainer’s training at Umut Foundation Gürkaynak Citizenship Institute located in Biga shared their comments about the training with us:

Name & Surname : N. K.
Gender : Female
The rich content and the numerous workshops broadened our horizon. It was good to do group work and also individual work. I wish we had more time. I think that this is a good training method. I mean, it is possible to effectively cover any topic with methods of this kind. 
 
Name & Surname: Z. D.
Gender: Female
Konusunda profesyonelliğini bildiğim ve inandığım kişilerle çalışmak hem zevkli hem de gelişimim için son derece önemliydi. Son derece farklı ve besleyici bir içerikti. Bu eğitim o kadar hayatımıza girdi ve o kadar benimsedik ki artık anlamlı, anlamsız her resme baktığımızda insan hakları ve İBY (insanım, bireyim, yurttaşım) ile ilgili bir anlam çıkarmaya çalışacağız ya da materyal olarak kullanacağız.
 
Name & Surname: S. H.
Gender: Female
Bu eğitimi, böylesine konunun ehli kişilerden, eğiticilerden almak benim için son derece keyifliydi. Konuya dair eğitimlerin dışında, eğitim sürecinin her anı, eğiticilerin davranış ve yaklaşımları benim için müthiş bir model oldu. Özellikle bu üç gün, öncekilerden biraz daha farklıydı. Hem içerik olarak daha çeşitli konulara değinildi, hem de çalışmalarımız daha yoğun oldu.