1945 yılında Akşehir’de doğan Erbil Tuşalp, 1965 yılında Harp okulunu bitirmiştir. 
 
Gazeteciliğe, TRT’de haber kameranı olarak başlamış (1974); Günaydın, Vatan, Dünya, Cumhuriyet,  Radikal, Posta, Milliyet ve Birgün gazetelerinde, ANKA ve UBA ajanslarında muhabirlik, yazarlık ve yöneticilik yapmıştır. Aynı zamanda çok sayıda televizyon haber, program ve belgesel çalışmalarına katılmıştır. 
 
Erbil Tuşalp, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda iki dönem Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmış ve geçmiş yıllar içerisinde İnsan Hakları Derneği’nin kurucuları arasında yer almıştır.  
 
Araştırmacı kimliğiyle tanınan yazarın Bin İnsan, Bin Tanık, Bin Belge, Eylül İmparatorluğu, Artık Demokrasi İsteyin, Ben Tarihim Bay Başkan, Paşa ile General, Önce Çocuklar Öldü, Evreninki mi Özalınki mi?, Çürüme, Plastik Papatya Kokusu, Şeriatı Beklerken, Demokrasi Sizin Neyinize, Şeriat A.Ş., Sen Sofi’nin Oğlusun, İslam Faşizmi, Bozkurtlar, Çete Parti Mafya, Aldanma, Kuklaturka gibi yayınlanmış kitapları bulunmaktadır.  
 
Haber ve araştırma dallarında 1980, 1988, 1997, 1999, 2001, 2002, 2006 yıllarında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Çağdaş Gazeteciler Derneği ödülleri almış olan Erbil Tuşalp, halen Yeniharman Dergisi’de yazmaya devam etmektedir.